BYD i Tesla su tradicionalno vruća roba, ali se sada isplati kladiti na Volkswagen, Mercedes, BMW...

Krajem prošle godine, snažno su odjeknule riječi Luce de Mea, čelnika Renaulta, koji je najavio da bi proizvođači automobila mogli platiti čak 15 milijardi eura kazni zbog prekomerne emisije CO2. Ove kazne dolaze nakon što je Europska komisija odbila prolongirati najavljeno spuštanje granice penalizacije sa 95 na 93, 6 g/km, što je mnogima nedostižno. U isto vreme, situacija na tržištu električnih vozila u Evropi nije bila blistava, što dodatno otežava stvari za proizvođače.
Nakon ukidanja podsticaja u Nemačkoj i drugim zemljama, prodaja električnih automobila opala je, što je loša vest za proizvođače, koji se oslanjaju na električne modele kako bi izbegli kazne. Pored toga, uložene milijarde u proizvodnju električnih automobila sada su bez adekvatne potražnje, što može dovesti do otpuštanja radnika u nekim fabrikama.
Između svega, trgovinski ratovi sa Kinom dodatno komplikuju situaciju. EU je uvela dodatne carine na električne automobile iz Kine, s najvišom stopom od 38, 1 posto, ali se čini da ovo za sada nije obeshrabrilo kineske proizvođače. S druge strane, američki predsednik Donald Trump može izazvati novi trgovinski rat kako bi zaštitio svoje proizvođače koji se žale na nedostatak prodaje u Evropi. Iako se u autoindustriji koja prolazi kroz veliku tehnološku transformaciju čini da je sve neizvesno, analitičari imaju svoja predviđanja. American Business magazin Barron’s izvestio je da deonice ključnih evropskih proizvođača automobila poput Volkswagena, Mercedesa i BMW-a trenutno izgledaju podcenjeno i očekuje se oporavak do kraja 2025. i rast do 2030. godine.
Na drugoj strani, Stellantis nije u istoj poziciji. Nedavni odlazak izvršnog direktora Carlosa Tavaresa doveo je do pada vrednosti deonica te kompanije. Međutim, i pored pada prodaje u SAD-u, Stellantis je isplatio dividendu od 1, 34 eura, što može biti atraktivna prilika za investitore, iako nosi rizik.
U prognozama, očekuje se veliki raspon vrednosti deonice Volkswagena. Dok Traders Union predviđa pad na 56 eura do kraja 2025., TradingView sugeriše prosečnu cenu od 121, 80 eura.
Što se tiče proizvođača izvan Evrope, analitičari smatraju da se isplati kladiti na BYD, koji je već postigao uspeh na svetskom tržištu. Warren Buffett je još 2008. godine investirao u ovu kompaniju i predvideo njen rast. S današnjom cenom deonice od oko 40 eura, očekuje se da će BYD nastaviti sa rastom. Deonice Tesle, iako skupe, i dalje privlače pažnju investitora zbog širenja proizvodnje i ulaganja u autonomnu vožnju. Ulagači, međutim, moraju biti svesni mučnih odluka Elona Muska.
Za investitore koji traže stabilnu opkladu, deonice Toyote su svakako opcija. Ova japanska kompanija drži titulu najvrednije automobilske marke sa procenjenom vrednošću od 64, 7 milijardi dolara, a očekivanja o daljim inovacijama mogu pozitivno uticati na vrednost njenih deonica u budućnosti.